Leto. Ročné obdobie plné slnečných lúčov. Aj keď vysoké teploty nie sú mojou šálkou kávy, veľmi rada si vychutnávam teplúčko aj v tieni. Práve v letných mesiacoch je ideálny čas na spoznávanie prístupných miest, ktoré podliehajú sezónnej uzávere.
Keďže si postupne zapĺňam svoju mapku hradov a zámkov, na západnom Slovensku mi medzi poslednými, ktoré som ešte nevidela, chýbal hrad Tematín. Moja voľba kam vyraziť bola teda veľmi rýchlo vyriešená.
Ako sa dostať k hradu
Ako to už býva u mňa zvykom, moja cesta sa začala na železničnej stanici, nasadnutím do vlaku. Tentokrát som výnimočne mala spoločnosť. Cieľová stanica po vyše hodinke cestovania bolo Nové Mesto nad Váhom. Ách, moja obľúbená párty destinácia! Aj preto tu mám kopec priateľov a tak sa ku mne pridala kamoška, ktorá rovnako zbožňuje turistiku. Tá ma už celá natešená vyčkávala na stanici.
Naša cesta autom pokračovala do neďalekej dedinky Lúka, ktorá je vzdialená asi 15 minút. Podľa navigačných tabúľ popri ceste sme sa dostali k odbočke, kde bolo možné odparkovať auto. Odtiaľ sme smerovali po príjemnom lesnom chodníčku po modrej turistickej značke pohodovým krokom.
Podľa smerových tabúľ, ktoré ukazovali dĺžku trasy 5 km, predstavoval celkový čas túry viac ako dve hodiny. My sme to však zvládli za niečo vyše 1 hodiny a 50 minút. Ku koncu cesty sa stúpanie zvyšovalo a ja som zhodnotila, že si spravíme viac prestávok na oddych. Ako my ženy, po ceste sme klebetili, čas nám ubiehal, ale dych akosi nestíhal.
Dostali sme sa na rázcestie, kde sme odbočili podľa vyrezávanej drevenej tabuľky. Musím ale uznať, že stúpanie bolo skutočne prudké. Po chvíľke kráčania sa pred nami črtali hradné steny. My sme si síce vybrali cestu z obce Lúka, no dostať sa sem môžeš aj z obce Hrádok, kde je dĺžka cesty asi 6,7 km, cca 2 hodiny a 30 minút.
Ďalšia možnosť je vyraziť autom na Bezovec a odtiaľ ísť pešo na hrad. Dĺžka cesty sú 4 km a trvá cca 50 minút po modrej značke. A aby som nezabudla, Tematín je prístupný nepretržite do konca októbra, teda okrem zimných mesiacov. Náročnosť je mierna, no treba rátať so stúpaním v závere trasy.
Ak si milovník hradov a zrúcanín prečítaj si aj tento článok:
Putulky hradným nádvorím
Dorazili sme k hradnému nádvoriu. Ocitli sme sa pred stánkom, v ktorom bolo možné zakúpiť si občerstvenie, rôzne suveníry a magnetky, no zároveň práve tam, sa uhrádza vstupné do areálu v symbolickej výške 1 €. Výťažok z predaja a vstupného slúži na obnovu hradu a jeho okolia. Vstupenka bola vytvorená vo forme letáčika, kde si každý návštevník má možnosť prečítať informácie o Tematíne a jeho histórii.
A tak sa začali naše potulky po tomto stredovekom hrade. Od roku 2007 sa dobrovoľníci z občianskeho združenia snažia o obnovu hradných múrov. Z tohto dôvodu sme nemali možnosť dostať sa do všetkých zákutí, keďže v tom čase tam prebiehali rekonštrukčné práce. Dostali sme sa však k vyhliadke, užili si nádherné výhľady a spravili niekoľko pekných fotografií.
Obed uprostred stredovekých ruín
Najviac sme sa tešili na ohnisko. Náš plán bol totiž obed na hrade. Po prehliadke zrúcaniny sme sa presunuli späť k hradnému nádvoriu, kde bolo dostatočne veľké ohnisko s lavičkami. Oheň už praskal, tak nám neostávalo iné, než pripraviť si dobroty, vyložiť nohy a čakať, kým sa náš obedík upečie.
Musím uznať, že som si to nesmierne užila. Bola to tá pravá táboráková atmosféra, ku ktorej chýbala už len gitara. S plnými bruškami, spokojné a vysmiate sme sa vrátili k parkovisku.
Aj napriek tomu, že táto turistika na hrad nepatrila k tým najľahším ani najkratším, stála určite zato! Verím však, že som Ti spravila chuť na rovnako dobrý obed aký som mala ja a rozhodneš sa nasledovať ma.
Tematínsky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Bol vybudovaný v juhozápadnej časti Považského Inovca na vápencovo-dolomitovom podloží temena bočnej rázsochy vybiehajúcej západne od Bezovca medzi Lúčanskou a Hrádockou dolinou.
Vznik hradu pochádza z 13. storočia, vystriedal mnoho majiteľov a jedným z nich bol aj Matúš Čák Trenčiansky. Na začiatku 18. storočia bol ťažko poškodený a od tých čias pustol.
S výškou 600 m n.m. nepatrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska, no napriek tomu zostáva výraznou dominantou Stredného Považia patriacou do katastra obce Lúka.
Autor: Veronika Molčanová
Čo máš najradšej na cestovaní?
Najradšej mám ten pocit, že sa ocitnem na mieste, kde môžem spoznávať históriu a historické pamiatky. Som nadšená keď smiem objavovať zákutia hradov a …
Viac o autorke