Pobyt v prírode je kľúčový pre naše zdravie, fyzickú kondíciu, ale v neposlednom rade je súčasťou nášho oddychu a psychohygieny. V okrese Prešov je niekoľko miest, kde sa dá kvalitne využiť čas na turistiku a prechádzky v lese. Jedným z nich je aj Lačnovský kaňon, ktorý ti dávam do pozornosti a odporúčam navštíviť.
Ako sa dostať k Lačnovskému kaňonu
Z dedinky Lipovce, neďaleko mesta Prešov, je cesta autom dostupná bez problémov. Rovno po hlavnej ceste zahliadneš Závod Salvator Lipovce a hneď za ním odbočíš na najbližšej odbočke vľavo. Dostaneš sa na cestu, kde bude niekoľko chát a vyhradené parkovanie.
Táto časť sa nazýva aj rázcestie Lačnovský kaňon – ústie. V prípade, že pricestuješ autobusom, treba sa držať červenej turistickej značky a tá ťa dovedie až k drevenej vstupnej bráne. Odtiaľ si už len na skok
Moje potulky kaňonom
Moja cesta od auta k vstupnej bráne s veľkým vyrezávaným názvom trvala len chvíľku. Prechádzala som okolo rôznych menších skál, cestu mi miestami pretínal potôčik a malé drevené mostíky. Trasa až k tiesňave bola skutočne príjemná a pohodová, prevažne po rovinke, bez väčšieho stúpania.
Po asi pol hodinke kráčania som sa dostala priamo k vodopádu. Je pravdou, že nebol veľký, pretože v tom čase sa v kaňone nachádzalo málo vody, no príroda a okolie vyzeralo krásne. Hneď vedľa vodopádu sa nachádzal rebrík, ktorý viedol do doliny.
Práve tam som sa ocitla na rázcestí, odkiaľ viedli ďalšie turistické značky. Vychutnala som si prírodné prostredie a postupne som sa vrátila späť k parkovisku, lebo ma čakala ešte ďalšia zastávka.
Kaňon sa dá charakterizovať ako poldenný výlet. Ale vzhľadom na rôzne trasy, ktoré lokalita ponúka, je možné si svoj program vyskladať aj ako celodennú túru. Keďže tiesňava je vytvorená potokom, po daždivých dňoch sa tam nachádza viac vody, nato netreba zabúdať.
Určite odporúčam zvoliť vhodné oblečenie a najmä obuv. Občas sa môže vyskytnúť aj nejaký šmykľavý úsek. Celková dĺžka trasy je približne 3 kilometre, nie je náročná, ale samozrejme sú úseky, kde sa dá aj zadýchať.
Atraktívne miesta v okolí
Táto oblasť je raj prírodných krás a zaujímavých miest, vhodných nielen na turistiku. Keďže som navštívila Lačnovský kaňon zostával mi ešte voľný čas a tak ďalšou mojou zastávkou pri objavovaní regiónu bola dedinka Lačnov. Tá sa nachádza vo výške 800 metrov n.m. a v minulosti sa stala súčasťou obce Lipovce.
Je vzdialená len 3,5 km od Lipoviec a cesta autom trvá len 6 minút. Ľudia, ktorí túto lokalitu dobre poznajú sa do Lačnova dostanú pešo cez kopce za necelú hodinku. Odtiaľ vedie množstvo ďalších značených trás, vhodných na pešiu turistiku.
Dedinka Lačnov je zaujímavá predovšetkým svojou architektúrou a malebným prírodným okolím, a zároveň je často vyhľadávaným miestom turistov. Táto obec je pamiatkovou zónou a žije tu len niekoľko desiatok obyvateľov. Vo chvíli, keď som prechádzala jej centrom som cítila, akoby sa tu zastavil čas.
Malé farebné chalúpky domácich obyvateľov sa vynímali roztrúsené na kopcoch a všade navôkol bolo ticho a neskutočný pokoj. Zachovala sa tu totiž skutočná ľudová architektúra horských obcí z minulosti. Významnou dominantou, ktorú sa oplatí navštíviť je gréckokatolícky Chrám sv. Michala Archanjela, ktorý dnes stojí na mieste, kde bol kedysi drevený kostolík, ktorý žiaľ vyhorel.
Táto dedinka je však aj dôležitým východiskovým bodom do národnej prírodnej rezervácie Kamenná baba a tiež križovatkou rôznych turistických trás v pohorí Bachureň.
Nad dedinkou Lačnov sú situované Búče – horské lúky, odkiaľ je pri peknom počasí možné pozorovať nádherné výhľady do celého okolia. Medzi tie najkrajšie patria Vysoké Tatry, Kráľova hoľa či poľské Bieszczad. Z Búčov vedie tiež turistická trasa na Smrekovicu, ktorá je najvyšším vrcholom Braniska. V zime ju často vyhľadáva množstvo bežkárov za účelom zimných športov.
Aké miesta odporúčam navštíviť v okolí? Určite nezabudni zájsť k národnej prírodnej rezervácii Kamenná baba, kúsok odtiaľ nájdeš aj Lipovecký hrad a jaskyňu Zlá diera. Táto lokalita ti ponúka veľa možností na menšie výlety, stačí si vybrať a objavovať. Želám ti príjemné a obohacujúce trávenie voľného času.
Prečítaj si aj ďalšie články:
Tip na výlet: čo vidieť v okolí dedinky Lipovce
Autor: Veronika Molčanová
Čo máš najradšej na cestovaní?
Najradšej mám ten pocit, že sa ocitnem na mieste, kde môžem spoznávať históriu a historické pamiatky. Som nadšená keď smiem objavovať zákutia hradov a …
Viac o autorke